Draugi!
Pēc šī stāsta būsim tikuši jau līdz Rīgai.
Gājēju ir daudz, dažas dienas iet pat vairākas komandas, mūsdienu Baroni. Es, mazais lācis Andrejs Barons, esmu ļoti priecīgs būt šajā ceļā kopā ar viņiem - karšu izdevniecības Jāņa Sēta komandu, poligrāfijas uzņēmuma Livonia Print projektu vadītāju Jāni Seili, kino gaismotāju, operatoru Jāni Rutmani un Žaņa Lipkes memoriāla vadītāju Lolitu Tomsoni. Īpašu ceļa posmu ar Ērenpreiss velosipēdiem veica Imanta Ziedoņa fonda Viegli līdzdibinātāji Žanete un Ants Grendes, ceļu turpināja ģeogrāfijas skolotājs Andris Ģērmanis ar skolēniem, sportiste un Iespējamās misijas skolotāja Dace Zariņa, muzejnieki un pētnieki Elīna un Gundars Kalniņi.
Prieks, ka šajā ceļā piedalījās arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja komanda, kuri piedalās arī grāmatas Mūsu Tēvzemes aprakstīšana veidošanā ar kādiem īpašiem mākslas darbiem, tos jau pavisam drīz ieraudzīsiet! No viņiem stafeti pārņem daudznozaru holdinga Sensum Grupa valdes loceklis Pauls Sondors, pēc tam dizaina studijas Overpriced vadītājs, dizaineris Aigars Mamis ar ģimeni, un pa nakti mūsdienu Baroni ir Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas skolas skolēni. Vislielākais paldies bankas BlueOrange komandai par būšanu ar mums kopā šajā ceļā!
Pēc viņiem ceļu turpināja sinoptiķis Toms Bricis, Turaidas muzeja komanda, Siguldas novada kultūras centra Devons vadītāja Jolanta Borīte, lībiešu dziedātāja un tautas mūziķe Julgī Stalte, Ziedoņa muzeja komanda, rakstnieks Ingmārs Menniks, apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA Baltic Insurance Company valdes priekšsēdētājs Volfgangs Štokmaiers, Latvenergo vadītājs Āris Žīgurs, LMT prezidents Juris Binde, biedrības Eiropas kustība Latvijā prezidents un Lielo kapu draugu kustības biedrs Andris Gobiņš, Laimas saldumu ražotāja Orkla Latvija valdes priekšsēdētājs Toms Didrihsons, Latvijas Nacionālās bibliotēkas komanda un gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš!
Kartogrāfijas uzņēmums Jāņa sēta ir mūsu draugi, kuri ir savienojuši K. Barona ceļu ar mūsdienu ceļiem, Ziedoņa cilpām un katra mūsdienu Barona vēlmēm kaut ko īpašu un nozīmīgu parādīt. Izrādās, ka vārds "ģeogrāfija" nozīmē "zemes aprakstīšana". Tas nozīmē, draugi, ka visi mūsdienu Baroni ir ģeogrāfi! Interesanti, ka tieši šodien komanda iet pa ceļu, kurš kartēs parādīts kā izbraucams, tai pat laikā redzam, ka nav vis. Mūsu ceļš vijās no Jurjānu Andreja muzeja līdz mums jau zināmā varoņa Strūves meridiāna vietai Ziestu kalnā. Ceļā dodas mūsdienās Latvijas lielākā tipogrāfija Livonija, kurā ikdienā drukā grāmatas daudzām Eiropas valstīm un arī K. Barona sarakstīto Mūsu Tēvzemes aprakstīšana drukāsim Livonia Print! Tie mums ir svētki!
Ceļā no Pļaviņām, gar Staburagu līdz Aizkrauklei nonācām līdz likteņupes šķērsošanai. Daugava ir viena no Latvijas nacionālajiem simboliem un ir vairāk nekā 1000 kilometru gara, kuras krastā savas sajūtas par pasauli atstāj arī mūsu mūsdienu Baroni. Kino industrijas pārstāvis Jānis Rutmanis, kurš gluži kā K. Barons dzīvoja ārpus Latvijas vairāk nekā 30 gadus. Kā man gribētos izstāstīt par visiem mūsdienu Baroniem, bet – par viņiem varēsiet lasīt digitālajā grāmatā Tuvie jau pavisam drīz.
Ceļā uz Rīgu īpaši gribas izcelt divus manus piedzīvojumus –
pirmais noteikti ir #ceļāarBaronu pietura Vilhelma Purviša dzimtajās mājās Vecjauži. Līdz tām ceļu veica Ziedoņa muzeja un fonda Viegli draugs, dizaina studijas Overpriced vadītājs un dizaineris Aigars Mamis ar ģimeni – sievu Katrīnu un mazuli Ausmu! Ceļā mums daudz vērtīgu sarunu par vertikāli un dzīvi. Kad sākām domāt par Baronu un Mūsu Tēvzemes aprakstīšana pārizdošanu, bija skaidrs - tas notiks tikai ar Aigaru. Mūsu pirmā saruna par grāmatu bija par tās pazemību, vienkāršību un godīgumu. Pelnu pelēkā un ābeļziedu baltā krāsā. Skaisti. Mierīgi. Viegli. Tāda būs grāmata!
Purvīša glezna Ziedonī gleznota tieši par viņa dzimtajām mājām, tajā var skatīties un skatīties, ienirt ābeļu ziedos un nenākt ārā. Būt tur! Mums jābūt pateicīgiem kādam Vitebskas skolotājam, kurš ievēroja jaunā Vilhelma talantu! Purvīša kungs izmācījās Sankpēterburgas Mākslas akadēmijā un ir bijis gan Mākslas akadēmijas rektors, gan Mākslas muzeja direktors. Par viņa mākslu - pasaules klases mākslinieks. Pasaule vēl dzirdēs par viņu!
Vakarā Aigars uzņem Jaņa Rozentāla skolas studentus – jauniešiem notiek plenērs un saruna ar Aigaru par dizainu un dzīvi. Ir silts un patīkams rudens vakars, tādu es atceros sajūtu par Purvīša māju! No rīta Purvīša mājām ceļu tālāk veic mūsu Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu vislabākie draugi – bankas BlueOrange komanda. Viņi dienu sāk ar ābeles, Purvīša laika šķirnes, “Ādamābolīši” iestādīšanu Purvīša mājas dārzā gleznas Ziedonis vidū!
Otrs atmiņu bagātais notikums noteikti ir ceļš caur Rīgu. Tur mēs satikām vairākus mūsdienu Baronus un tik daudz uzzinājām! Raits solis bija ļoti vajadzīgs! Vienu dienu bija četri mūsdienu baroni - pirmais aizskrēja ar riteni Rīgas virzienā! Johans Gotfrīds fon Herders bija vācu izcelsmes domātājs, Rīgas Domskolas skolotājs un bibliotekārs. Viņš kādā Jāņu vakarā Juglas ezera krastos dzirdēja kā dzied latviešu meitenes un nolēma pievērsties latviešu tautas dziesmu vākšanai. Var teikt, ka viņš bija viens no pirmajiem. Tādēļ mūsdienu Barons ir vācietis - Volfgans, kurš vada apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA Baltic Insurance Company un kādu laiku jau dzīvo Latvijā. Barons Volfgangs Latvijā jūtas labi. Volfgangs saka, ka Latvijai ir daudz līdzību gan ar Vācijas dabu, gan cilvēkiem. Svarīgi, ka alus abām tautām ir svēta lieta. Viņu aizkustina līdz sirds dziļumiem mūsu Dziesmu svētki. Tāpat kā Herderu Juglas ezera krastā, mūsu Baronu gaida latviešu meitenes un dzied tautas dziesmas.
Kad K. Barons mēroja ceļu no Tērbatas 1859. gadā un ieradās Rīgā, elektrības vēl nebija! Pirmā elektriskā spuldzīte tika iedegta 1879. gadā Švarca nama un koncertdārza apgaismošanai un tika ierīkota neliela elektrostacija, kuru darbināja lokomobiļa, dinamo mašīnas un akumulatora baterijas. Tas bija pirmais šāds eksperiments Baltijā. Pēc četriem gadiem elektrība arī parādās Rīgas Amatnieku biedrībā. Kad Dainu tēvs atgriežas Rīgā ar Dainu skapi 90. gadu sākumā, elektrība ir arī operā (strāvu ražoja blakus operai uzceltā elektrostacija ar skursteni kanāla malā), tā ir arī 300 metru radiusā luksa dzīvokļos, kuros bija arī vannas! No Juglas uz centru sāk doties Latvenergo vadītājs Āris Žīgurs. Mūsu dokumentālās filmas režisors Jānis Rēdlihs līdz šim domāja, ka Latvenergo loma ir visus apgādāt ar elektrību, bet izrādās, ka tas ir aizraujošs starptautisks bizness. Fotogrāfs Andris Zariņš, savukārt, ir pārsteigts, ka tik augsta līmeņa vadītājs zina tik daudz tehnisku lietu par šo jomu. Āris smaida un saka, ka Barons arī bija zinātkārs un gribēja redzēt aiz horizonta.
Mūsdienas ir datu laikmets, un gribas teikt, ka arī Barona laikmets bija datu laikmets, kur gan jaunatklāja datus, gan bija pirmā nepieciešamība tos sakārtot zināmā kārtībā. Vai Dainu skapis ir pirmais latviešu dators? Kopā ar LMT vadītāju Juri Bindi ejam cauri Jaunajai Teikai, kur sapulcējušies jaunie tehnoloģiju uzņēmumi līdz VEFam, kurš ražoja radio Spīdola, tas bija katrā PSRS mājā. Padomju laikos teica - superflagmanis! Kurš uzņēmums Latvijā šodien ir flagmanis?
Ceļu turpinām ar mazu klusuma brīdi K. Barons atdusas Lielajos Kapos. Kopā ar sievu Dārtu un draugiem K. Valdemāru un Frici Brīvzemnieku. Lielo kapu draugi ar talkām pašaizliedzīgi kopj šīs atdusas vietas. Eiropas kustība Latvijā vadītājs Andris Gobiņš un Lielo kapu draugi šovakar mūsdienu Baroni. Gobiņa kungs patiešām ir Barona draugs, tādēļ Laimas saldumu ražotāja Orkla Latvija vadītājam Tomam Didrihsonam ir gods pārņemt stafeti tieši no viņa. Toma ceļš Rīgā ved pa Laimas pēdām. Esam ekskursijā gan saldumu ražotnē, gan noejam gar slaveno tikšanās vietu pie Laimas pulksteņa. Tāpat kā bez Barona, arī bez tā Rīgas centru iedomāties nevaram.
Viens varens piedzīvojums Rīgā bija stafetes nodošana mūsu nākamajai ceļa veicējai – 101 gadu jaunajai kundzei, aktrisei Elvīrai Baldiņai, kura veica ceļu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā no vienas Dainu skapja malas līdz otrai. Domāju, cik es, mazais lācis, zinu tautas dziesmas no galvas? Aktrise Elvīra Maiga Hortenzija Baldiņa var skaitīt tās stundām! Kad aicinājām viņu būt par mūsdienu Baronu, aktrise visu laiku dzirkstoši smējās un teica: "Ja būšu dzīva, tad noteikti būšu. Jo esmu staigājošais Dainu skapis!"
No Elvīras stafeti pārņem Dainu skapja glabātāji – Latvijas Nacionālās bibliotēkas komanda ar smaidīgo Augustu Zilbertu priekšgalā. Viņi ir gan Ziedoņa zāles čakli apsaimniekotāji, gan statujas Laiks Ziedonim uzmanītāji. Partneri projektā Ceļā ar grāmatu pasažieru vilcienos, kā arī ar viņiem tiekamies 30. oktobrī, kad kopīgi svinēsim Krišjāņa Barona dzimšanas dienu!
Mūsu piedzīvojumu līdz Rīgai noslēdz gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš. No baznīcas uz baznīcu ar gaismu vienmēr kabatā! Bez tā, ka šajā ceļā vislielākās lietusgāzes dabūja mūsu muzeja krājuma glabātāja Velga Vītola, mums gājis patiešām labi! Stāsta turpinājums vēl sekos. Vēl neesam Dundagā. Paldies bankai BlueOrange par ceļavēju!
Uz tikšanos,
Mazais lācis Andrejs Barons